Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Ապագան այսօր. Կանանց, երիտասարդների և երեխաների հզորացում հանուն Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման» ծրագրի շրջանակում, ՄԱԶԾ/Կոլբա լաբը քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունների (ՔՀԿ) հետ համագործակցության ակնկալիքով հայտարարում է գաղափարների հատուկ մրցույթ, որի շրջանակներում կձևավորվեն նորարարական գաղափարներ։ Մրցույթը հնարավորություն կտա մոբիլիզացնել նորարարների խումբ` տեղական և ազգային մակարդակներում մասնակցային կառավարման բարելավման վերաբերյալ քաղաքացիների առաջարկները հայտնաբերելու, մշակելու և փորձարկելու համար, ինչպես նաև հավաքագրել գաղափարներ, որոնք վերաբերում են այլընտրանքային կապին, սոցիալական համախմբվածությանը և մոբիլիզացմանը:
Համառոտ նկարագիր
Գաղափարների մրցույթին կարող են դիմել Հայաստանում գործող քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունները (ՔՀԿ)։ Ընտրված 6 լուծումները կանցնեն նախատիպերի մշակման դասընթաց (3 օր), իսկ առավելագույնը 3 թիմ կստանան մինչև 7500 ԱՄՆ դոլար Հայաստանում ծրագրի պիլոտային փուլն իրականացնելու համար, առավելագույնը 3 ամսվա ընթացքում։
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետը 2023թ. Մարտի 31-ն է։ Դիմելու համար պետք է լրացնել հետևյալ առցանց հայտը։
Ընդհանուր տեղեկություն
«Ապագան այսօր» ծրագրի նպատակն է նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը կանանց հզորացման եւ գենդերային հավասարության խթանման միջոցով, ինչպես նաեւ երիտասարդների եւ դեռահասների մասնակցության ամրապնդմամբ, որն էլ կապահովի ներգրավվածություն բոլոր ոլորտներում եւ հետագայում էլ ավելի կընդլայնի կառավարության պատասխանատվության եւ թափանցիկության մեխանիզմները։
Ծրագիրը մշակված է հիմնվելով քաղաքացիության գիտակցության բացառիկ ներուժի վրա՝ առաջ մղելով մասնակցային կառավարման նոր որակն ու արժեքը. յուրաքանչյուր կնոջ և տղամարդու, ինչպես նաև՝ հասարակության առանձին խմբերի իրավունքը տեղական և ազգային մակարդակներում մասնակցելու ժողովրդավարական որոշումների կայացման գործընթացին՝ հանուն լավ կառավարման և համաչափ զարգացման:
Մասնավորապես, ՄԱԶԾ-ն կնախաձեռնի հատուկ քայլեր, որպեսզի մրցույթի միջոցով ներգրավի նորարար գաղափարներ որոնք վերաբերում են (1) նորարարությունների այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են այլընտրանքային կապը, սոցիալական համախմբվածությունը, և մոբիլիզացումը և (2) առաջարկները որոնք կբարելավեն մասնակցային կառավարումը տեղական և ազգային մակարդակներում: Կոլբա լաբը կաջակցի գաղափարներին ինկուբացիայի եւ նախնական ֆինանսական աջակցության միջոցով։ Ծրագրի այս բաղադրիչը կիրականացվի տեղական քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ։
Գերակա թեմաները
Որպես ընդհանուր տեսլական, ՔՀԿ-ներից ակնկալվում է անհատական առաջարկները ներկայացնել հետեւյալ ուղղություններով՝
· նորարարություններ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են այլընտրանքային կապը, սոցիալական փոխկապվածությունը, և մոբիլիզացումը
· առաջարկներ, թե ինչպես բարելավել մասնակցային կառավարումը տեղական և ազգային մակարդակներում
o Հիմնական կենտրոնացումը պետք է լինի թվային լուծումների և/կամ երիտասարդության ներգրավման վրա
Մրցույթին դիմելու չափանիշներն են՝
Առաջարկվող լուծումները կարող են լինել՝
– Նախատիպեր
– Առկա լուծումներ, ներառյալ լուծումները, որոնք արդեն իսկ ստուգված են և ունեն կիրառություն
Մրցույթին կարող են դիմել Հայաստանում գործող քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունները։ Թեմատիկ ծրագրեր իրականացնելու նախկին փորձը կդիտվի որպես առավելություն։
Բոլոր դիմումները պետք է ուղղված լինեն լուծումների, որոնք կիրականացվեն Հայաստանում, միաժամանակ հնարավորություն տալով դրանք կիրառել տարածաշրջանում կամ աշխարհում:
Դրամաշնորհը կփոխանցվի` հիմնվելով ՄԱԶԾ նորարարական դրամաշնորհների տրամադրման ընթացակարգի վրա։
Ծրագրի ընտրության գործընթաց
Դիմումներ
- Դիմում-հայտերը պետք է ներկայացվեն մինչ 2023, Մարտի 31-ը ժամը 18:00: Դիմումները պետք է ներկայացվեն առցանց՝ հետևյալ հայտադիմումով, որի մեջ պետք է նշված լինի.
- Դիմող թիմի մանրամասները. թիմի անունը, թիմի ղեկավարի և թիմի բոլոր անդամների անունները` թիմի յուրաքանչյուր անդամի կարճ կենսագրության հետ միասին
- Հարցաշար. Պատասխանները պետք է հստակ ձեւակերպված լինեն, նշելով առաջարկվող լուծումը: Լուծումը պետք է պարունակի մեթոդաբանական մոտեցում գերակա թեմաների շուրջ։ Այն պետք է նաեւ ներառի տեղեկատվություն թիմի տեխնիկական կարողությունների վերաբերյալ:
Գնահատում
Բոլոր հայտերը կգնահատվեն, նախնական կընտրվի առավելագույնը 6 թիմ` մրցույթի հաջորդ փուլ անցնելու համար: Հաջորդ փուլում թիմերը կանցնեն 3-օրյա նախատիպերի կառավարման դասընթաց, որի արդյունքում առավելագույնը 3 թիմերը կստանան ֆինանսավորում մինչև 7,500 ԱՄՆ դոլար։ Բոլոր եզրափակիչ փուլի մասնակիցները կտեղեկացվեն մինչև 2023 թվականի Ապրիլի 10-ը;
Հայտերը գնահատվելու են հետևյալ չափանիշներով.
- Լուծման համապատասխանությունը հստակ սահմանված մարտահրավերին և առաջարկող լուծման հիմնավորվածությունը` 30%
- Գործառնական եւ տեխնիկական իրագործելիություն, մասշտաբայնություն եւ ծրագրի կայունույթունը` 25%
- Նորարարությունը՝ 25%
- Կազմակերպության կամ թիմի որակավորումը, կարողություններն ու փորձը՝ 20%
Տեխնիկական հարցեր
Նախատիպերի կառավարման դասընթացը կկազմակերպվի 2023թ.-ի ապրիլի երկրորդ կեսին: Առաջին երկու օրվա ընթացքում կանցկացվեն հատուկ սեմինարներ` Գաղափարի վավերացման, Շահագրգիռ կողմերի վերլուծության, Հաճախորդների ուսումնասիրության վերաբերյալ: Երրորդ օրը թիմերը կներկայացնեն իրենց նորացված գաղափարները պրոֆեսիոնալ ժյուրիի առջև:
Միջոցառման հետ կապված բոլոր ծախսերը կծածկվեն կազմակերպիչների կողմից։
Յուրաքանչյուր թիմից առավելագույնը 3 մարդ կհրավիրվի միջոցառմանը: Թիմերն իրենց հետ պետք է բերեն 1 համակարգիչ՝ վերջին օրվա ներկայացումների վրա աշխատելու համար:
Հարցերի դեպքում, էլեկտրոնային փոստով դիմեք ՄԱԶԾ/Կոլբա լաբի ծրագրի ղեկավար Հովհաննես Երիցյանին (hovhannes.yeritsyan@undp.org)
***
Այս նախաձեռնությունը ստեղծվել է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։ Բովանդակության համար պատասխանատվություն է կրում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը և պարտադիր չէ, որ այն արտահայտի Եվրոպական միության տեսակետները:

Within the EU-funded “FUTURE TODAY: Empowering women, youth and children for deepening democracy in Armenia” project UNDP Armenia’s Kolba Lab opens a special call for proposals seeking partnership with Civil Society Organizations (CSOs) around co-design and incubation of citizen-driven innovative ideas. The call aims at mobilizing a critical cohort of innovators in identifying, developing and testing (1) bottom-up citizens proposals on how to improve participatory governance at local and national levels; (2) and ideas related to alternative connectivity, social networking, peer-to-peer support and mobilization.
Executive summary
The call is open to the CSOs from Armenia. The short-listed 6 applicant organizations will be invited to the Co-design and rapid-incubation booth camp (3 days); up-to 3 selected teams will receive funding of up to USD 7,500 for pilots in Armenia to be implemented within 3 months. The deadline for submissions is March 31, 2023. The applications should be submitted online by the following form.
Background
The FUTURE TODAY project is designed to enhance democracy in Armenia through the empowerment of women, promotion of gender equality, strengthening youth and adolescent participation, ensuring inclusive engagement in all sectors of society and further expanding government accountability and transparency mechanisms. The project is designed to build on the unique momentum of the emerging citizenry and to nudge new quality and value of participatory governance – the right of every woman and man, as well as marginalized groups, to participate in the democratic decision-making process both at local and national levels, towards good governance and equitable development. In this context, UNDP initiates tailored actions to generate citizen-based ideas related to (1) user-driven innovations in areas like alternative connectivity, social networking, peer-to-peer support and mobilization and (2) bottom-up citizens proposals on how to improve participatory governance at local and national level. Main concentration should be on Digital Solutions and/or youth involvement. Kolba Lab will support the generated ideas through Co-design and rapid-incubation booth camp and seed funding.
Priority themes
In the framework of the overall future vision, the CSOs are expected to submit proposals tailored around the following directions:
• innovations in areas like alternative connectivity, social networking, peer-to-peer support, and mobilization
• proposals on how to improve participatory governance at local and national level.
o Main concentration should be on Digital Solutions and/or youth involvement
Project eligibility criteria:
• The Call invites submissions for the two following categories:
o Early concepts.
o Existing solutions, including solutions that have already been verified.
• The challenge will be open to CSOs from Armenia. A prior experience of similar work will be an advantage.
• All entries must focus on solutions that can be implemented in Armenia, but possibly rolled out in the region or globally.
• Fund will be disbursed based on UNDP Innovation Grants scheme.
The project selection process:
➢ Submission
• All entries must be submitted by the deadline of March 31, 2023, 18:00. Applications must be submitted through the following form. Please ensure to include:
• Team Profile: Please submit the following information: team name, assigned team leader and the names of all team members alongside a short bio of each member of the team (100 words per team member).
• Questionnaire: Answers need to clearly articulate on a) identified challenge; b)suggested solution, describing methodological approach to implementation of main project objectives (above), information on the technical capacity of the team to advance the further development of the solution.
➢ Evaluation
All submissions will be evaluated and up to 6 CSOs will be shortlisted for booth camp (3 days); up-to 3 teams will receive funding of up to USD 7,500 for pilots in Armenia to be implemented within 3 months. The shortlisted organizations will be notified by April 10, 2023.
All proposals will be judged based on the following criteria:
• Relevance of the solution to a clearly defined challenge and the rationale of the
suggested solution – 30%
• Operational and technical feasibility, scalability, and sustainability of the project – 25%
• Innovation – 25%
• Qualification, capacity, and experience of the organization/team – 20%
➢ Technical questions
The Booth Camp will be organized during the second half of April 2023. During the first two days of the Booth Camp, specific workshops on Idea Validation, Stakeholder Analysis, Customer Research, etc, will be conducted. On the third day of the Booth Camp teams will pitch their updated ideas to a professional jury.
All the costs related to the accommodation and transportation to the Venue and back will be covered by the UNDP Kolba Lab. Maximum 3 people per team will be invited to the Booth Camp. Teams will be asked to bring with them 1 laptop to work on the final presentations.
If any questions, please contact to UNDP/Kolba Lab Task Lead Hovhannes Yeritsyan via email (hovhannes.yeritsyan@undp.org)
***
This initiative is implemented in the framework of Future Today: Empowering women, youth and children for deepening democracy in Armenia project, financed by the European Union