Հեղինակային իրավունք և օգտագործման կարգ
ՄԱԶԾ-ի ինտերնետային կայքի տարբեր էջերի տեղեկությունները պատրաստվում են Միավորված ազգերի կազմակերպության Զարգացման ծրագրի կողմից՝ ազատ օգտագործման համար։ Ներկայացված տեղեկությունները պաշտպանված են գրական եւ գեղարվեստական ստեղծագործությունների պաշտպանության մասին Բեռնի Կոնվենցիայով, միջազգային այլ կոնվենցիաներով, ինչպես նաեւ հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին ազգային օրենքներով:
Այս ինտերնետային կայքում օգտագործված նշանակությունները եւ տեղեկատվության ներկայացումը չի արտահայտում Միավորված ազգերի կազմակերպության Զարգացման ծրագրի կարծիքը՝ որեւէ երկրի, տարածքի, քաղաքի կամ բնակավայրի, կամ դրանց իշխանությունների իրավական կարգավիճակի, կամ էլ վերջիններիս սահմանների վերաբերյալ։
Որոշակի ընկերությունների կամ որոշակի արտադրողների արտադրանքի հիշատակումը չի ենթադրում, որ դրանք հաստատված են կամ առաջարկվում են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից՝ գերադասելով նրանց չհիշատակված այլ, նմանատիպ բնույթ ունեցող ընկերություններից կամ արտադրողներից։
Միավորված ազգերի կազմակերպության Զարգացման ծրագիրը չի երաշխավորում, որ ինտերնետային կայքում պարունակվող տեղեկություններն ամբողջական են եւ ստույգ, եւ դրանց օգտագործման արդյունքում առաջացած վնասների համար որեւէ պատասխանատվություն չի կրում։
Սույն ինտերնետային կայքի օգտագործումը ենթադրում է համաձայնություն՝ հետեւյալ պայմաններին եւ կարգին.
ա) Միավորված ազգերի կազմակերպությունը վարում է սույն ինտերնետային կայքը («Կայքը»)՝ որպես կայքի այցելուների («Օգտագործողներ») նկատմամբ բարի կամքի նշան: Այստեղ ներկայացված տեղեկությունները միայն տեղեկատվական նպատակ են հետապնդում։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը թույլատրում է Օգտագործողներին այցելել Կայք՝ օգտվողների անձնական եւ ոչ առեւտրային օգտագործման համար տեղեկատվություն, փաստաթղթեր եւ նյութեր (միասին՝ «Նյութեր») ձեռք բերելու եւ պատճենելու նպատակով` առանց դրանք վերավաճառելու ու վերաբաշխելու, կամ ածանցյալ աշխատանքներ կազմելու կամ ստեղծելու որեւէ իրավունքի` ստորեւ նշված պայմաններին եւ կարգին, ինչպես նաեւ այս Կայքում որոշակի Նյութերի նկատմամբ կիրառվող այլ, առավել հստակ սահմանափակումներին համապատասխան։
բ) Սույն Կայքը վարում է Միավորված ազգերի կազմակերպությունը։ Միավորված ազգերի կազմակերպության՝ սույն Կայքում պարունակվող բոլոր Նյութերը ենթարկվում են այս պայմաններին եւ կարգին։
գ) Եթե այլ բան հստակ նախատեսված չէ, ապա սույն կայքի Նյութերում արտահայտված բացահայտումները, մեկնաբանությունները եւ եզրակացություններն արտացոլում են Միավորված ազգերի կազմակերպության աշխատակիցների, խորհրդատուների եւ Միավորված ազգերի կազմակերպության քարտուղարության խորհրդականների բացահայտումները, մեկնաբանությունները եւ եզրակացություններն, որոնք պատրաստել են այս աշխատանքները եւ պարտադիր չէ, որ արտացոլեն Միավորված ազգերի կազմակերպության, կամ Անդամ պետությունների տեսակետները:
Հայտարարություն պատասխանատվության սահմանափակման մասին
Սույն Կայքում ներկայացված Նյութերը տրամադրվում են «ինչպես կան»՝ առանց որեւէ տեսակի բացահայտ կամ ենթադրվող երաշխիքների, ներառյալ, սակայն չսահմանափակվելով առեւտրի նպատակով օգտագործման, որոշակի նպատակի համար պիտանիության եւ որեւէ իրավունքի խախտման երաշխիքներով: Միավորված ազգերի կազմակերպություն հատուկ որեւէ կերպ չի երաշխավորում կամ հաստատում ցանկացած նման Նյութերի ճշգրտությունը կամ ամբողջականությունը։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պարբերաբար ավելացնում, փոփոխում, բարելավում կամ թարմացնում է սույն Կայքում տեղ գտած Նյութերը՝ առանց տեղեկացման։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ոչ մի պարագայում պատասխանատու չէ կորստի, վնասի, պատասխանատվության կամ նյութական ծախսի համար, որն այս Կայքի օգտագործման արդյունք է ներկայացվում, ներառյալ դրանց հետ կապված որեւէ վրիպակի, սխալի, բացթողնման, ընդհատման կամ հապաղման՝ առանց սահմանափակումների: Սույն Կայքի օգտագործման ռիսկը կրում է բացառապես Օգտագործողը։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կամ վերջինիս ստորաբաժանումները ոչ մի պարագայում, ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով անփութությամբ, որեւէ պատասխանատվություն չեն կրում ցանկացած ուղղակի, անուղղակի, պատահական, դիտավորյալ կամ դրանցից բխող վնասի համար, նույնիսկ եթե Միավորված ազգերի կազմակերպությունը այդպիսի վնասների հնարավորության մասին տեղեկացված է եղել:
Օգտագործողն ընդունում եւ համաձայնում է, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը որեւէ Օգտագործողի վարքագծի համար պարտավորություն չի կրում։
Այս ինտերնետային կայքը կարող է ներառել տարբեր տեղեկություններ տրամադրողների խորհուրդները, կարծիքները եւ հայտարարությունները։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը չի ներկայացնում կամ հաստատում տեղեկություն տրամադրողների խորհուրդների, կարծիքների, հայտարարությունների կամ այլ տվյալների ստույգությունը կամ արժանահավատությունը, կամ էլ սույն Կայքից որեւէ Օգտագործողի, կամ որեւ այլ անձի կամ մարմնի։ Ցանկացած նման խորհրդի, կարծիքի կամ այլ տվյալների վրա հիմնվելը նույնպես Օգտագործողի անձնական ռիսկն է։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը, կամ վերջինիս ստորաբաժանումները, նրանց համապատասխան գործակալները, աշխատակիցները, տեղեկություն կամ բովանդակություն տրամադրողները պատասխանատու չեն ցանկացած Օգտագործողի կամ որեւէ մեկին՝ դրանց անճշտության, սխալի, բացթողման, ընդհատման, ջնջման, թերության, փոփոխման կամ օգտագործման, ժամանակային համապատասխանության կամ ամբողջականության համար։ Նրանք նաեւ պատասխանատու չեն՝ անկախ պատճառներից, աշխատանքի ձախողման, համակարգչային վիրուսի կամ հաղորդակցության խափանումների, ինչպես նաեւ դրանից բխող ցանկացած վնասի համար:
Որպես սույն Կայքի օգտագործման նախապայման՝ Օգտագործողը համաձայնում է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը եւ նրա ստորաբաժանումներին չհամարել պատասխանատու այս Կայքից օգտվելուց բխող բոլոր գործողությունների, պահանջների, կորուստների, վնասների, պարտավորությունների եւ նյութական ծախսերի (ներառյալ՝ փաստաբանի ողջամիտ վճարի) համար, այդ թվում՝ առանց սահմանափակման, ցանկացած փաստ, որոնք ճշմարտացիության պարագայում կհամարվեն Օգտագործողի կողմից սույն պայմանների եւ կարգի խախտում։ Եթե Օգտագործողը դժգոհ է սույն Կայքի որեւէ Նյութից, կամ դրա Օգտագործման կանոններից, ապա Օգտագործողի համար միակ եւ բացառիկ լուծումը սույն Կայքից օգտվելը դադարեցնելն է։
Այս ինտերնետային կայքը պարունակում է հղումներ եւ ծանոթագրություններ` կցված այլ ինտերնետային կայքերի։ Կցված կայքերը Միավորված ազգերի կազմակերպության իրավասության տակ չեն, ուստի եւ այն պատասխանատու չէ ցանկացած այլ կայքի կամ հղման բովանդակության համար: Միավորված ազգերի կազմակերպությունն այս հղումները տրամադրում է միայն որպես օժանդակ միջոց եւ դրանց ներառումը ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում չի նշանակում, որ դրանք հաստատված են Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից:
Եթե այս Կայքը պարունակում է տեղեկատվական բաժիններ, զրուցարաններ (chat rooms), էլեկտրոնային փոստերի ցուցակներ, հաղորդագրությունների կամ հաղորդակցման այլ ձեւեր (ընդհանուր՝ «Ֆորումներ»), Օգտագործողը համաձայնում է այս Ֆորումներից օգտվել միայն տվյալ Ֆորումին առնչվող եւ պատշաճ հաղորդագրություններ ու նյութեր ուղարկելու եւ ստանալու նպատակով: Որպես օրինակ եւ ոչ որպես սահմանափակում, Օգտագործողը համաձայնում է Ֆորումից օգտվելիս չանել ստորեւ նշվածները.
ա) Անվանարկել, չարաշահել, ոտնձգություն կատարել, հետապնդել, սպառնալ կամ որեւէ այլ կերպ ոտնահարել այլոց օրինական իրավունքները (ինչպիսիք են գաղտնիության եւ հրապարակայնության իրավունքները).
բ) Հրապարակել, տեղադրել, բաժանել կամ տարածել ցանկացած զրպարտչական, իրավախախտ, անբարո, անպարկեշտ կամ անօրինական նյութ կամ տեղեկություն.
գ) Վերբեռնել կամ կցել ֆայլեր, որոնք պարունակում են մտավոր սեփականության իրավունքի վերաբերյալ օրենքով (կամ գաղտնիության եւ հրապարակայնության իրավունքներով) պաշտպանված համակարգչային ծրագիր կամ այլ նյութեր (կամ գաղտնիության եւ հրապարակայնության իրավունքներից), բացառությամբ այն դեպքերի, երբ Օգտագործողը տնօրինում կամ վերահսկում է դրանց նկատմամբ իրավունքները, կամ էլ ստացել է դրա համար օրենքով պահանջվող բոլոր համաձայնությունները.
դ) Վերբեռնել կամ կցել ֆայլեր, որոնք պարունակում են վիրուսներ, վնասված ֆայլեր կամ նման այլ համակարգչային ծրագրեր, որոնք կարող են վնաս պատճառել մեկ այլ համակարգչի աշխատանքին.
ե) Ցանկացած վերբեռնվող ֆայլից հեռացնել հեղինակի վերաբերյալ նշումները, իրավական ծանուցումները, արտոնագրային նշագրումները կամ պիտակները.
զ) Կեղծել վերբեռնվող ֆայլում պարունակվող համակարգչային ծրագրի ծագումը կամ աղբյուրը, կամ էլ այլ նյութեր.
է) Գովազդել կամ առաջարկել վաճառել ցանկացած ապրանք կամ ծառայություն, անցկացնել կամ փոխանցել հարցումներ, մրցույթներ կամ շղթայական նամակներ, ներբեռնել Ֆորումի այլ օգտագործողի կողմից տեղադրված ցանկացած ֆայլ, որն Օգտագործողը գիտի, կամ ողջամտորեն պետք է իմանա, որ չի կարող օրինական ճանապարհով այդ կերպ տարածվել։
Օգտագործողն ընդունում է, որ բոլոր Ֆորումները եւ քննարկման խմբերը հանրային են, այլ ոչ թե մասնավոր հաղորդակցություն։ Ավելին, Օգտագործողն ընդունում է, որ այլ Օգտագործողների զրուցարանները/չաթերը, տեղադրված նյութերը, հանդիպումները, էլ-փոստերը հաստատված չեն Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից, եւ այդ շփումները չեն համարվում Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից գնահատված, ուսումնասիրված կամ հաստատված։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունն իրավունք է վերապահում ցանկացած պատճառով եւ առանց զգուշացման հեռացնել Օգտագործողներից ստացված Ֆորումների բովանդակությունը, այդ թվում՝ առանց սահմանափակման, էլ-փոստերը եւ տեղեկատվական բաժնում տեղադրված նյութերը։
Այս կայքի քարտեզներում նշված սահմանները, անվանումները եւ տեղանունները չեն ենթադրում Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից դրանց պաշտոնական հաստատում կամ ընդունում:
ՄԱԶԾ-ի՝ համացանցում գաղտնիության քաղաքականությունը
Համացանցում ձեր գաղտնիությունը չափազանց կարեւոր է Միավորված ազգերի կազմակերպության Զարգացման ծրագրի համար։ Գաղտնիության վերաբերյալ սույն հայտարարությունը բնութագրում է ՄԱԶԾ-ի քաղաքականությունը՝ կապված իր ինտերնետային կայքերի այցելուների վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրման եւ տարածման հետ։
Այս քաղաքականությունը կիրառվում է նաեւ digitalgood.undp.org եւ jobs.undp.org էջերի նկատմամբ, որտեղ գրանցում է պահանջվում՚ ՄԱԶԾ-ի այս ինտերնետային էջերն այցելելով դուք ընդունում եք սույն քաղաքականության մեջ նկարագրված գործելակերպերը։
undp.org կամ pnud.org դոմենի անվամբ բոլոր այլ կայքերն այցելելու համար, որտեղ գրանցում է պահանջվում, խնդրում ենք ծանոթանալ այդ կայքերի գաղտնիության քաղաքականություններին։
More about your privacy on UNDP.org
Անձեռնմխելիության իրավունքի պահպանումը
Սույն նյութում ոչինչ չի կարող սահմանվել կամ համարվել Միավորված ազգերի կազմակերպությանը հատուկ վերապահված արտոնությունների եւ անձեռնմխելիության իրավունքի սահմանափակում կամ հրաժարում:
Ընդհանուր
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը բացառիկ իրավունք է վերապահում իրեն իր սեփական հայեցողությամբ որեւէ պատճառով վերափոխել, սահմանափակել կամ ընդհատել կայքի գործունեությունը կամ ցանկացած նյութի առկայությունը: Միավորված ազգերի կազմակերպությունն Օգտագործողի կարիքներն այդ կապակցությամբ հաշվի առնելու որեւէ պարտավորություն չի կրում։
Միավորված ազգերի կազմակերպությունն իրավունք է վերապահում իրեն իր սեփական հայեցողությամբ մերժել որեւէ այցելուի մուտքն այս Կայք կամ Կայքի որեւէ բաժին՝ առանց զգուշացման:
Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից սույն Պայմանների եւ կարգի որեւէ դրույթից հրաժարվելը չպետք է պարտադիր լինի, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ սահմանված է գրավոր կերպով եւ ստորագրված պատշաճ լիազորված ներկայացուցչի կողմից:

Copyright & Terms of Use
The information in the various pages of the UNDP Web site is issued by the United Nations Development Programme for general distribution. The information presented is protected under the Berne Convention for the Protection of Literature and Artistic works, under other international conventions and under national laws on copyright and neighboring rights.
The designations employed and the presentation of the information in this Web site do not imply the expression of any opinion whatsoever on the part of the United Nations Development Programme concerning the legal status of any country, territory, city or area or of its authorities, or concerning the delimitation of its frontiers or boundaries.
The mention of specific companies or of certain manufacturers’ products does not imply that they are endorsed or recommended by the United Nations Development Programme in preference to others of a similar nature that are not mentioned.
The United Nations Development Programme does not warrant that the information contained in the Web site is complete and correct and shall not be liable whatsoever for any damages incurred as a result of its use.
The use of this web site constitutes agreement with the following terms and conditions:
(a) The United Nations maintains this web site (the “Site”) as a courtesy to those who may choose to access the Site (“Users”). The information presented herein is for informative purposes only. The United Nations grants permission to Users to visit the Site and to download and copy the information, documents and materials (collectively, “Materials”) from the Site for the User’s personal, non-commercial use, without any right to resell or redistribute them or to compile or create derivative works therefrom, subject to the terms and conditions outlined below, and also subject to more specific restrictions that may apply to specific Material within this Site.
(b) The United Nations administers this Site. All Material on this Site from the United Nations appears subject to the present Terms and Conditions.
(c) Unless expressly stated otherwise, the findings, interpretations and conclusions expressed in the Materials on this Site are those of the various United Nations staff members, consultants and advisers to the United Nations Secretariat who prepared the work and do not necessarily represent the views of the United Nations or its Member States.
Disclaimers
Materials provided on this Site are provided “as is”, without warranty of any kind, either express or implied, including, without limitation, warranties of merchantability, fitness for a particular purpose and non-infringement. The United Nations specifically does not make any warranties or representations as to the accuracy or completeness of any such Materials. The United Nations periodically adds, changes, improves or updates the Materials on this Site without notice. Under no circumstances shall the United Nations be liable for any loss, damage, liability or expense incurred or suffered that is claimed to have resulted from the use of this Site, including, without limitation, any fault, error, omission, interruption or delay with respect thereto. The use of this Site is at the User’s sole risk. Under no circumstances, including but not limited to negligence, shall the United Nations or its affiliates be liable for any direct, indirect, incidental, special or consequential damages, even if the United Nations has been advised of the possibility of such damages.
The User specifically acknowledges and agrees that the United Nations is not liable for any conduct of any User.
This site may contain advice, opinions and statements of various information providers. The United Nations does not represent or endorse the accuracy or reliability of any advice, opinion, statement or other information provided by any information provider, any User of this Site or any other person or entity. Reliance upon any such advice, opinion, statement, or other information shall also be at the User’s own risk. Neither the United Nations nor its affiliates, nor any of their respective agents, employees, information providers or content providers, shall be liable to any User or anyone else for any inaccuracy, error, omission, interruption, deletion, defect, alteration of or use of any content herein, or for its timeliness or completeness, nor shall they be liable for any failure of performance, computer virus or communication line failure, regardless of cause, or for any damages resulting therefrom.
As a condition of use of this Site, the User agrees to indemnify the United Nations and its affiliates from and against any and all actions, claims, losses, damages, liabilities and expenses (including reasonable attorneys’ fees) arising out of the User’s use of this Site, including, without limitation, any claims alleging facts that if true would constitute a breach by the User of these Terms and Conditions. If the User is dissatisfied with any Material on this Site or with any of its Terms and Conditions of Use, the User’s sole and exclusive remedy is to discontinue using the Site.
This Site may contain links and references to third-party web sites. The linked sites are not under the control of the United Nations, and the United Nations is not responsible for the content of any linked site or any link contained in a linked site. The United Nations provides these links only as a convenience, and the inclusion of a link or reference does not imply the endorsement of the linked site by the United Nations.
If this Site contains bulletin boards, chat rooms, access to mailing lists or other message or communication facilities (collectively, “Forums”), the User agrees to use the Forums only to send and receive messages and materials that are proper and related to the particular Forum. By way of example and not as a limitation, the User agrees that when using a Forum, he or she shall not do any of the following:
(a) Defame, abuse, harass, stalk, threaten or otherwise violate the legal rights (such as rights of privacy and publicity) of others;
(b) Publish, post, distribute or disseminate any defamatory, infringing, obscene, indecent or unlawful material or information;
(c) Upload or attach files that contain software or other material protected by intellectual property laws (or by rights of privacy and publicity) unless the User owns or controls the rights thereto or has received all consents therefor as may be required by law;
(d) Upload or attach files that contain viruses, corrupted files or any other similar software or programs that may damage the operation of another’s computer;
(e) Delete any author attributions, legal notices or proprietary designations or labels in any file that is uploaded;
(f) Falsify the origin or source of software or other material contained in a file that is uploaded;
(g) Advertise or offer to sell any goods or services, or conduct or forward surveys, contests or chain letters, or download any file posted by another user of a Forum that the User knows, or reasonably should know, cannot be legally distributed in such manner.
The User acknowledges that all Forums and discussion groups are public and not private communications. Further, the User acknowledges that chats, postings, conferences, e-mails and other communications by other Users are not endorsed by the United Nations, and that such communications shall not be considered to have been reviewed, screened or approved by the United Nations. The United Nations reserves the right to remove, for any reason and without notice, any content of the Forums received from Users, including, without limitation, e-mail and bulletin board postings.
The boundaries and names shown and the designations used on the maps on this site do not imply official endorsement or acceptance by the United Nations.
UNDP Web Privacy Policy
Your privacy on the Internet is of utmost importance to the United Nations Development Programme (UNDP). This privacy statement describes UNDP’s policy concerning the gathering and sharing of visitors’ information through UNDP websites.
This policy also applies to digitalgood.undp.org and jobs.undp.org, where login is required. By visiting these UNDP websites, you are accepting the practices described in this policy.
For all other sites with the undp.org or pnud.org domain name which require logging in, please refer to the particular privacy policies on those sites.
More about your privacy on UNDP.org
Preservation of immunities
Nothing herein shall constitute or be considered to be a limitation upon or a waiver of the privileges and immunities of the United Nations, which are specifically reserved.
General
The United Nations reserves its exclusive right in its sole discretion to alter, limit or discontinue the Site or any Materials in any respect. The United Nations shall have no obligation to take the needs of any User into consideration in connection therewith.
The United Nations reserves the right to deny in its sole discretion any user access to this Site or any portion thereof without notice.
No waiver by the United Nations of any provision of these Terms and Conditions shall be binding except as set forth in writing and signed by its duly authorized representative.