Նոր նպատակներ, նոր ուժ, նոր տեխնոլոգիա: #2030NOW
2015թ․Սոցիալական նպատակների գագաթնաժողովը (Social Good Summit) կհամախմբի աշխարհի ավելի քան 100 երկիր՝որոշում կայացնելու և մեկնարկելու աշխարհի բոլոր հատվածներում մարդկանց կյանքի բարելավման նոր ուղիներ։Սեպտեմբերի 27-28-ը կայանալիք Social Good Summit-ի ընթացքում ակտիվիստներ, ստեղծագործ մարդիկ, փորձագետներ, առաջնորդներ, ակտիվ քաղաքացիներ եւ բոլոր հետաքրքրված ու ոչ անտարբեր մարդիկ ուսումնասիրելու ու քննարկելու են, թե ինչպես են նոր տեխնոլոգիաներն ու մեդիա գործիքները օգնում հասնելու «Կայուն զարգացման նպատակներին»:
Հայաստանը եւս կմիանա այս գլոբալ միջոցառումների շարքին՝ կազմակերպելով Social Good Talks Հայաստանը։ Հանդիպման ժամանակ առաջին անգամ կներկայացվեն ՄԱԶԾ/ Կոլբա նորարարական լաբորատորիայի մեթոդաբանությամբ մշակված սոցիալական ստարտափերը։
Յուրաքանչյուր նորարարական ստարտափ մեկնարկում է` առաջարկելով լուծումներ այնպիսի կարեւոր խնդիրների շուրջ, ինչպիսիք են սոցիալական անարդարությունը, էներգետիկ կայունությունը, հաշվետու կառավարման համակարգը եւ արդյունավետ քաղաքային ենթակառուցվածքներ։
16:30-18:00, Միրզոյան գրադարան (Մհեր Մկրտչյան 10)
- Վարյա Մերուժանյան-Հայաստանը #2030now-ի շրջանակում
Նպատակ7․ ապահովել բոլորի համար մատչելի, հուսալի, կայուն և ժամանակակից էներգիայի հասանելիություն
- Արսեն Վարդանյան – Արեւային մարտկոցներով ու LED լամպերով լուսավորությունը Գյումրիում
Նպատակ12․ ապահովել սպառման և արտադրության կայուն մոդելներ
- Խաչիկ Հարությունյան- Կաթնամթերքի շուկայի առանձնահատկությունները. սպառողների վարքագիծը Հայաստանում
Նպատակ 9. Ստեղծել դիմակայուն ենթակառուցվածքներ, աջակցել ընդգրկուն և կայուն արդյունաբերության զարգացմանը, խթանել նորարարությունը
- Կարեն Երզնկանյան- Smart City լուծումներ
- Արթուր Դոլմաջյան- Երեւանի հանրային տրանսպորտի հասանելիության քարտեզ
Նպատակ16․ Խթանել խաղաղ և ներառական հասարակությունների կառուցումը՝ հանուն կայուն զարգացման, բոլորի համար հասանելի դարձնել արդարությունը, բոլոր մակարդակներում ստեղծել արդյունավետ, հաշվետու և ներառական հաստատություններ
- Լիանա Դոյդոյան – Հաշվետու հանրային աշխատող․ ծառայողական մեքենաների հանրային մոնիտորինգի հարթակ
Միջոցառումը հայերեն է։
Եթե հետաքրքրված եք, թե ինչպես է Հայաստանը արձագանքելու աշխարհի մարտահրավերներին առաջիկա 15 տարիների ընթացքում կամ պարզապես հետաքրքրված եք Հայաստանում գործող սոցիալական ստարտափերով, ուրեմն հանդիպումը ձեր կհետաքրքրի։

This year’s Social Good Summit will be the most connected yet. With over 100 countries and counting, Armenia is also joining the party; bringing together activists, artists, leaders and everyday citizens to grapple with the new global goals.
What Global Goals?
On September 25th, leaders from every country on planet Earth will commit to 17 Global Goals (SDGs) to achieve 3 extraordinary things in the next 15 years:
1 End extreme poverty;
2 Fight inequality & injustice;
3 Fix climate change.
At the Social Good Summit (September 27-28) people from all corners of the globe will get involved, looking into how technology and new media can help reach these goals.
Armenia
On 28th September Armenia will join the global effort through a public launch event hosted by UNDP’s Social Innovation Lab, Kolba.
We’ll be giving the stage to some of Yerevan’s newest social start-ups, designed through user crowdsourcing and incubated at Kolba Lab.
The interactive talks will each match a Sustainable Development Goal, addressing a range of critical issues like social injustice, energy sustainability, government accountability and urban resilience.
16:30-18:00, Mirzoyan Library (10 Mher Mkrtchyan St.)
- Speaker: Varya Meruzhanyan: #2030now Framework in Armenia
SDG 7: Ensure access to affordable, reliable, sustainable and modern energy for all
- Speaker: Arsen Vardanyan: Solar Panels and LED lights in Gyumri
SDG 9: Build resilient infrastructure, promote inclusive and sustainable industrialization and foster innovation
- Speaker: Karen Yerznkanyan: Smart City solutions
- Speaker: Arthur Dolmajian: Yerevan Transport Map
SDG 12: Ensure sustainable consumption and production patterns
- Speaker: Khachik Harutyunyan: Consumption behavior in Armenia: Research on milk and dairy products:
SDG 16: Build effective, accountable and inclusive institutions at all levels
- Speaker: Liana Doydoyan: Keeping public officials accountable: Crowdsourced monitoring of vehicles
Event Language: Armenian
If you want to learn more about how we plan to address some of the world’s biggest challenges over the next 15 years, or just want to check out Armenia’s thriving start-up scene, come along!